Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSüspansiyonPorya Nedir? Porya Bilyası Nedir?

Porya Nedir? Porya Bilyası Nedir?

Merhaba değerli okuyucularımız, sizler için bugün porya nedir otomobillerde tam olarak nerede bulunur amaçları nedir bunlardan bahsedeceğiz devamı için okumaya devam edebilirsiniz. Genellik ile porya da bulunan bilya arızası sık yaşanabilmektedir bu detayları da sayfamızda bulabilirsiniz.

Porya nedir derseniz öncelikle aklınıza Araba gelmeli. Çünkü her araba bir porya’ya sahiptir. Porya sadece arabalarda değil ATV tarzı motosikletler’de mevcuttur. Atv ve araba dedik farkettiyseniz, ikiside dört tekerlekli ikisininde ön tekerleri dönüyor. Evet arkadaşlar porya araçlarımızın ön tekerinde bulunur.

Ön parçaları bir araya toplar, şanzımandan gelen aks mili bu parçaya girer. Direksiyon kutusundan gelen rot mili bu parçaya rot başı ile bağlanır. Amortisör sisteminiz ve salıncak bağlantıları bu parçaya bağlıdır. Ön süspansiyon sisteminin temelidir. Fren balataları ve Fren silindiri bu parçaya bağlıdır. Genelde kalın bir metal alaşımdan yapılmıştır. Kendisi bozulmaz ancak bozulduğu kısımlarda yok değil.

Porya Bilyası Nedir – Porya Nedir

Poryanın üzerine aks milinin geçtiği kısımda bir bilya bulunur sürtünmeyi azaltmak adına teker bu bilya üzerine ilerler. Buna bilya demek doğru değil doğrusu Tekerlek Rulmanı dır. Bu rulmanlar her zaman sorun yaratabilirler.

Bozuk teker bilyasi nasıl anlaşılır?

Evet bozuk teker bilyası dedik, çünkü halk dilinde böyle söylenmekte. Poryanın içinde tekerleğin dönebilmesi için bir rulman bulunur demiştik. Bu rulman bozulduğunda tekerden uğultu sesi gelmeye başlar. Düzeltilmez ise tekerimiz kitleye-bilir. Tekerleklerden gelen uğultu sesi çok belirgindir bilginiz olsun. Eğer böyle kullanırsanız çok ama çok tehlikeli.

Buda kaza yapmanıza sebep verir. örnek veriyorum bir teker ileri giderken bir tekerin kitlemesi demek arabanın birden sağa veya sola doğru hareket etmesi demek. Sanırım anlatabilmişimdir. Zaten her zaman kendisini belli eder araba rampa çıkarken zorlanır. Arabayı zorlayan bir şeyler olduğunu anlarsınız.

Bu ses gelmeye başladığında bilyeyi değişmeniz gerekiyor. Yeni rulman çaktıra bilirsiniz tornacılar’da benim içim rahat olsun derseniz, komple yeni bir porya da alabilirsiniz. Rulman değişimi tornacılarda 50 TL civarında olur 2019 şartlarında. Genelde arıza yapmasının sebebi, sürücü kaynaklı değilde eskimeye dayalıdır. Çünkü sürtünen parçaların içinde bulunan yağ zaman ile özelliğini kaybeder. Yeni nesil bir arabada bu arıza karşınıza çıkmaz, genelde eski model arabalarda karşınıza çıkan bir arızadır. Rulman arızası hemen giderilmez ise aracınız daha fazla yakıt harcayabilir.

Çünkü sürtünen parçaların içinde bulunan yağ zaman ile özelliğini kaybeder. Yeni nesil bir arabada bu arıza karşınıza çıkmaz, genelde eski model arabalarda karşınıza çıkan bir arızadır. Rulman arızası hemen giderilmez ise aracınız daha fazla yakıt harcayabilir.

Konumuz porya iken neden bundan bahsettim? Çünkü, poryada başka arıza yapacak bir şey yok. Genelde ustalar fren keliper civatalarını sıkar iken, tork anahtarı yerine elleri ile zorladıkları için porya yuvalarına zarar veriyorlar. Bu yüzden porya hasar görüyor. Porya ve disk birbirine bağlı değildir. Diski direk poryadan ayırabilirsiniz. Ayrıca teker somunlarının takıldığı yerlerde yalama olabiliyor. Bunun içinde bazen porya değişebiliyor.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma