Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaAküAkü Nedir? Akü Ne İşe Yarar?

Akü Nedir? Akü Ne İşe Yarar?

Herhangi bir aracın en önemli bileşenlerinden biri olan akünüzün ana rolü, motor için marş gücü sağlamaktır. Motor çalışmadığında ışıklar, fanlar, radyo ve elektronik bileşenler gibi aksesuarlara da güç sağlar.


Araba aküsü nasıl çalışır?

Aracı çalıştırmak için anahtarı çevirdiğinizde çok şey olur, gerçekleşecek ilk şey aracınızdaki akünün voltajını kaybetmeye başlamasıdır.

Bunun nedeni, aracın çalışmasını sağlamak için akünün marş motorunu döndürmeye odaklanmasıdır. Araç çalıştıktan sonra alternatör akü yedeğini şarj eder. Böylece, aracı her çalıştırdığınızda ve sürdüğünüzde akü sürekli olarak boşalır ve şarj olur.

Bir sonraki şey, marş motorunun dişlilerinin motorun volan veya halka dişlisine geçmeye çalışmasıdır. Motorun çalıştırılabilmesi için hızlı döndürülmesi gerekir; bu, yakıtın ve havanın silindirlere çekilmesini sağlar, sıkıştırır ve aracı çalıştırır.

Basit bir ifadeyle, akü gücü sağlar, marş motoru, motoru döndüren, biraz yakıt, hava ve kıvılcım ekleyen volandaki halka dişlisini döndürür ve motor çalışmalıdır. Yani her hafta arabanızı kaç kez çalıştırdığınızı düşünün, yukarıdakiler düzenli olarak gerçekleşiyor.


Araç aküleri en rahatsız edici zamanlarda sorun çıkarabilir

Akü arızası, ışıkların açık kalması, şarj sistemi sorunu veya akünün kullanım ömrünü karşılamış olması nedeniyle marş sorunlarının önde gelen nedenlerinden biridir.

Zamanla bu bileşenler sonunda yıpranacaktır. Akünüzün yıpranmasını hızlandırabilecek şeyler şunlardır:

  • Şarj oranları
  • Aşırı titreşim
  • Yüksek yükler
  • Elektrik sistemi arızaları
  • Gevşek veya kirli kutup başları
  • Arabayı durdur / başlat
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma