Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaGenelArabanıza Sakın Bunları Yapmayın!

Arabanıza Sakın Bunları Yapmayın!

Arkadaşlar bugün sizlere anlatacağım konu, aracınızın ömrünü uzatacak 5 hareket olacak. Arabanıza Sakın Bunları Yapmayın! Aranızda bunları uygulayanlar veya uygulamayanlar olabilir. Bu yazılardan sonra bakalım bilgilerinizde bir değişiklik olucak mı? Arabanızın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi

1-Arabanız ile kasislerden frene basarak geçmemek.

Yani siz belli bir hızla gidiyorsunuz ve kasise yaklaştınız, yavaşlamak için önce frene basmalısınız. Daha sonra kasise geldiğiniz zaman ayağınızı frenden çekerek ne gaza ne frene basmadan kasisin üzerinden geçmeniz gerekmekte. Bunun da aslında çok basit bir açıklaması var. Siz fren yaptığınız zaman arabanızın ağırlık dengesi öne doğru aktarılır ve aracınızın ön süspansiyonları sıkışır. Bu sıkışmayla birlikte süspansiyonlar, limitlerine ulaşır. Bu yüzden aracın önünde yere daha yakın olacağı için hem aracınızın altını sürtebilirsiniz, hem süspansiyonlar limitli olduğu için içeriye daha çok darbe aktaracaktır.

Daha çok titreşim aktarılacaktır. Bu da aslında baktığınız da hem konforunuz için hemde arabanızın geneli için sağlıksız bir durumdur. Bu yüzden yapmanız gereken belli bir hızla giderken kasisi gördünüz, yaklaşırken frene bastınız yavaşladınız ve yavaşladıktan sonra ayağınızı frenden çekip kasisin üzerinden öyle geçmenizdir. Bu şekilde olduğunuzda arabanızın ağırlık dengesi normal boyutta olacaktır. Ön süspansiyonlar sıkışmamış olacaktır. Bu yüzden kasisten geçerken, yumuşak süspansiyonlarınız hem daha konforlu hissettirecek hem de titreşimleri daha iyi emecektir. Arabanız için daha sağlıklı olacaktır.

Arabanızın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi
Arabanızın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi

2-Vitesiniz boştayken el frenini çekip ondan sonra vitese takmak.

Şimdi bu durum normal otomobiller dışında, DSG otomatik araçlar içinde oldukça önem sahibi iken manüel araçlarda da bir o kadar önemli, burada ki durum şu şekilde. Siz aracınız boşta iken el frenini çekip aracın yükünü el frenine aktardığınız zaman vitese takabilirsiniz. Böylece dişlilere herhangi bir yük bindirmezsiniz. Manüelde iken arabanızı ilk viteste bırakmanız lazım böylece kötü bir zamanda el freniniz tutmazsa bir sorun olursa aracınız kaymasın şanzıman aracı tutabilsin.

Bu her zaman ikinci plan olmak zorunda, güvenlik için. Ama siz boşa aldığınız zaman el frenini çektiğiniz de şanzımanın dişlilerine herhangi bir yük binmeyecektir. Tam tersini yaptığınız zaman önce 1’e takıp sonra el frenini çekerseniz şanzımanın dişlilerine bütün yük binecektir. Özellikle yokuşlarda bu epey bir fark yaratacaktır. Buna dikkat ederseniz arabanızın şanzıman ömrünü uzatabilirsiniz.

3-Yarı kavramada, yarı debriyaj’da hareket etmek

Bu özellikle manüel araçlar için sorun, tabi ki ışıkta durduğunuz zaman çevrenizde görürsünüz, kendi sabırsızlığımızla yarı debriyajla arabayı ileriye süreriz. Bu aslında oldukça zararlı, çünkü siz yarı debriyaj yaptığınız zaman şanzıman tarafındaki kavramanın hızı ile motor da ki kavramanın hızı aynı olmayacaktır. Aralarında ufak bir sürtünme olacaktır. Bu sürtünme hem ısı açığa çıkaracaktır, hem de iki tarafta ki balatayı ise aşındıracaktır.

Bunun yerine durmanız ve yeşil ışık yandığı zaman vitese takıp direkt devam etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kavramalarınız birbirine yapışır, yapıştığı için de ikisi beraber hareket ederek herhangi bir aşınma olmaz yada aşınmayı minimuma indirirsiniz. Isınma da azalacaktır bu durumda. Özellikle yokuşlarda yine dur kalk yaparken buna dikkat etmek gerekir. Çünkü gerçekten araçta ki kavramanın ömrünü uzatacak bir harekettir buna dikkat etmek gerekir bu da aklınız da bulunsun.

Arabanın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi
Arabanın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi

4-Yokuş aşağı inerken vites’de inmek.

Bu bir çok kişinin aslında hala farkında olmadığı bir durumdur. Arkadaşlar eğer enjeksiyonlu bir aracınız varsa aracınız vitesteyken siz gaza basmıyor iken yakıt yakmaz. Bu kadar basit. Boşa aldığınız zaman ise rölantide ki tüketimini yapacaktır. Bu yüzden boşa almak hiçbir zaman daha faydalı değildir tüketim bakımından. Örneğin şu yazımıza bakarsanız tüketim ile ilgili daha net bilgiye sahip olursunuz. Siz yokuş aşağı iniyorsunuz tabi ki yokuş aşağı giden araç çok hızlanacaktır. Bu yüzden de sürekli frene basmanız gerekecektir. Bu zaten trafikte çoğu zaman yokuş aşağı olan yerlerde duyduğunuz da fren balatası yanık kokusu da bu yüzden gelmektedir.

Aslında yapmanız gereken şey motor freni kullanarak viteste inmektir. Bunun motorunuza herhangi bir zararı yoktur. Zaten siz gaza basmadığınız için içeriye yakıt yollamayacaktır. Böylece tüketiminiz azalacaktır. Frenlerinizin ömrünü uzatmak için, yokuş aşağı inerken boşta değil motor frenini kullanarak viteste inmeniz çok önemlidir. Buna dikkat ederseniz frenlerinizin ömrünü oldukça uzayacaktır ve o iğrenç dediğiniz yanık balata kokusunu alamayacaksınız. Son olarak söylememiz gereken şey ise aslında bir çoğumuzun trafikte baktığımız zaman hiç kimsenin bilmediği aracınız da ki gizli kol.

Arabanızın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi
Arabanızın Ömrünü Uzatacak 5 Bilgi

5-Arabanızdaki Gizli Kol

Açıkçası günlük olarak araba kullanırken sürekli aklıma gelen şey ise gizli kol. İnsanlar bunu gerçekten bilmiyorlar. Gizli kol dediğimiz şey aslında ne tarafa döneceğinizi belirten bir koldur. Kısacası sinyal vermek üzere olan bir işlevi var bunun sağa veya sola döneceksiniz bunun sinyalini verip döndüğünüz yeri çevrenizde ki insanlara da göstererek insanların sizin ne tarafa dönecek gibi bir, düşüncesi olup aklınızı okumamasını sağlayabilirsiniz.

Çünkü insanların aklını okumak gördüğünüzü yorumlamaktan çok daha zor bir durumdur. Ayrıca bu yöntemi kullanmak aracınızın ömrünü uzatmaz aynı zamanda sizin ve çevrenizde ki insanların da ömrünü uzatır. Aslında çalıştırması da oldukça kolaydır. Çokta bi efor istemez. Bu yüzden arkadaşlar gerçekten en büyük tavsiyem. Yani kısacası arkadaşlar trafikte sinyal kullanın insanların hayatlarını ve kendi hayatınızı riske atmayın. Bu kadar basit bir şey için. Motor Destek sitesine geldiğiniz için teşekkür ederiz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma