Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelYag yakan araba uzun yola gider mi

Yag yakan araba uzun yola gider mi

Yag yakan araba uzun yola gider mi sorusu bugünlerde otomobil sürücüleri tarafından sık sık sorulmakta, bu yüzden bu konuda bir makale yazmadan olmazdı.

Öncelikle çok zor durumda kalmadıkça kimse, yağ yakan araba ile uzun yola gitmeyi planlanmaz. Sizinde, acil bir gereksinimden dolayı böyle bir yolculuğa çıkacağınızı varsayalım. Bir araç öncelikle nasıl yağ yakar buna bakalım.

Yağ yakan araç, motorun içindeki yağı silindir içine kaçırarak burada yakıtın patlaması ile birlikte yağı dışarıya veren araçlardır. Bu araçlar yağı, segman, supap contalarından veya silindir kapak contasından içeriye verebilir. Teşhis edilmesinden ziyade, yağ yaktığından emin olmak için. Motorun egzoz çıkışına bakın, eğer mavi bir duman belirtisi var ise evet yağ yakan arabanız var demektir. Bu tabi ki üzücü bir olay, kimse arabasının bu şekilde çalışmasını istemez.

Uzun yolculuk esnasında sürekli molalar verin, motor yağ ışığınızın yanmasını beklemeyin. Motor yağını ön kaputu açarak sürekli çubuktan kontrol edin. Yüksek devirlere çıkmanız motoru sıkıştırmadan yola devam etmeniz gerekir. Eğer bu kurallara uyar iseniz, evet gider arkadaşlar. Hatta pistonların daha iyi yağlanmasını bile sağlar. Ancak unutmayın kaçak her nereden yapıyor ise zamanla artar bunun önüne geçmeniz gerekir. Eğer 100 km de 1 litre yağ eksilten bir araç var ise onunla bile gidebilirsiniz. Ben motoru yatak saran, yağ yakan araba ile Samsun- İzmir arası 60 km hız ile 2 günde seyahat ettim motoru zorlamadan.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Kalın yağ koyarak yağ yakmasına engel olabilirsiniz, ancak yağlanması gereken kılcal damarlara yağ gitmez. Bırakın yağ yaksın aracınız orijinal olarak, hangi yağ gerekiyor ise onu koyun. Ayrıca bu motorun ömrü bitti diyenler olabilir. Onuda şöyle açıklayalım;

Yağ yakan motor ömrü || Yag yakan araba uzun yola gider mi

Sizin motorunuzun ömrü siz yağı kontrol etmediğiniz zamana kadar devam eder. Yağ yakması motorların çalışmasını engellemez. Yağsızlık engeller. Unutmayın ki 2 zamanlı motorlar bile yağ yakarak yanmayı gerçekleştirir. 4 zamanlı motorlar yok iken zaten motorlar yağ yakıyordu. Siz yağ seviyenizi kontrol edin. Arabalar bizim, elimiz ayağımız onlara iyi bakalım.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma