Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaAudiAudi, Çin'de elektrikli araç saldırısını ve yeni SUV'yi planlıyor

Audi, Çin’de elektrikli araç saldırısını ve yeni SUV’yi planlıyor

Audi, Çin’de elektrikli bir araç saldırısı başlatıyor. Changchun’daki yeni fabrikada 2025 yılına kadar altı yeni elektrikli araç modeli üretime başlayacak. Ayrıca, ana Ingolstadt fabrikası halihazırda PPE platformuna dayalı bir elektrikli SUV üretimine dönüştürülüyor.

Çin’deki Changchun’un altı elektrikli araç modeliyle program iddialı, çünkü üretimin 2024’e kadar orada başlaması planlanmıyor. Bu nedenle Audi’nin birkaç ay içinde altı üretim hattı kurması gerekecek. Changchun fabrikası, ortak girişim ortağı FAW (Audi’nin elektrikli ortak girişimde çoğunluk hissesine sahip) ile Audi tarafından inşa ediliyor ve inşaatın Mayıs ayında başlaması bekleniyor. Audi CEO’su Markus Duesmann, “Bu, Çin’de zorlayacağımız elektrik saldırısının ilk büyük dalgası” dedi.

2024’ten itibaren, Porsche ile ortaklaşa geliştirilen “Premium Platform Electric” (PPE) temelli elektrikli otomobiller burada üretilecek. Oraya önce hangi modelin yapılacağı henüz bilinmiyor. 2025 yılına kadar altı model muhtemelen sedan ve SUV’lerin bir karışımı olacak.

Audi’nin ilk PPE elektrikli arabaları muhtemelen Changchun’dan önce Almanya’da üretilecek. Otomobil üreticisinin dijital olarak düzenlenen yıllık basın toplantısında duyurduğu gibi, Ingolstadt’daki ana fabrika zaten PPE tabanlı elektrikli otomobil üretimi için dönüştürülüyor. Duesmann JPK’da Ingolstadt’daki üç montaj hattından birinin bu amaçla dönüştürüleceğini belirtti. Duesmann, “O zaman yalnızca EV modelleri tek bir hatta inşa edilecek” dedi. Dönüşümün çoktan başladığını ve eski A3 kaporta atölyesini kapsadığını söyledi.

Duesmann, Ingolstadt’ın ilk elektrikli Audi’sinin Q6 e-tron olacağını da doğruladı. Üretimin önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor. Motorlar, Győr’deki Macar motor fabrikası tarafından sağlanacak. Bununla birlikte, PPE platformu ilk kez Porsche’de kullanılacak: Leipzig’de inşa edilen yeni elektrikli Macan’da. E-Macan ve Q6 e-tron teknolojiyi paylaşacak. Audi, Q6 e-tron’un (büyük olasılıkla 800 volt teknolojisi ile) prömiyerinin Brüksel’de aynı segmentte inşa edilen e-tron quattro için ne anlama geleceğini henüz onaylamadı.

“Q6 e-tron’dan kısa bir süre sonra” Ingolstadt’ta başka bir elektrikli otomobilin üretimine başlanacak. Bunun 2022’de mi devam edeceği yoksa 2023’e mi taşınacağı belirtilmemiştir. Söz konusu modelin dahili olarak belirlenmiş ‘E6’, A6 formatında, ancak PPE’ye ve dolayısıyla bağımsız bir elektrikli platforma dayanan bir elektrikli sedan olduğu söyleniyor.

Duesmann, daha haftanın başında Audi’nin yeni nesil yanmalı motorlar geliştirmeyeceğini doğrulamıştı . As Handelsblatt şimdi raporları, Audi şirketi benzin ve dizel motorları ile inşa arabalara ne kadar süreceğini yaza karar vermek istiyor. Sabit bir çıkış tarihinin olup olmayacağı açıktır. Audi CEO’su Markus Duesmann, stratejinin şu anda revize edildiğini söyledi.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma