Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaArızaKızdırma Bujisi Arızası / Uzmanından Öğrenin

Kızdırma Bujisi Arızası / Uzmanından Öğrenin

Kızdırma Bujisi arızası nı tam anlamıyla anlamak için kızdırma bujisi neden gerekli bunu anlamamız gerekir. Bu makalede size detaylı olarak Kızdırma Bujisi nedir? Ne işe yarar? Arıza durumunda başınızı nasıl ağrıtır bunu anlatıyor olacağım.

Kızdırma Bujisi

Birden fazla yapıda buji türü vardır. Bugün bahsedeceğimiz dizel motorlardaki kızdırma bujisidir. Yani Otobüs, Tır ve Kamyonetlerde mutlaka kızdırma bujisi vardır. Kızdırma bujisi diğer bujilerden farklı olarak kıvılcım üretmezler. Kızdırma Bujisinin içerisinde bir rezistans bulunur. Yüksek akımlı voltaj geçtiğinde bujinin ucu, 1000 derecenin üzerinde ısınır.

Kızdırma Bujisini yapısı
Kızdırma Bujisini yapısı

Dizel motorların çalışma sistemleri, ısınan havanın üzerine, yakıt enjekte etmektir. Burada havanın soğuk olduğu durumlarda, havayı Kızdırma yani diğer adıyla ısıtma bujisi ısıtır. Çok soğuk havalarda, dizel yakıt koyulaşır. Viskozitesi yükselir ve daha kalın hale gelir. Silindirin içerisi ve sıkıştırılan hava ısıtılmadığı durumda aracınız geç çalışacaktır.

Kızdırma bujisi sadece soğuk havalarda çalışmaz. Yani Ecu gerekli gördüğü her durumda devreye sokar.

Dizel motorlarda yanma verimi zaten düşüktür. Emisyon değerleride her zaman yüksektir. Genel olarak artık isim yapmış firmalar dizel motor argelerini durdurmuştur.

İlginizi Çekebilir : En İyi 7 Buji Listesi

Kızdırma Bujisi Arızası

Kızdırma Bujisi Arızası
Kızdırma Bujisi Arızası

Arıza yaşamanız durumunda ilk belirtiler şu şekildedir.

  • Sabahları aracı geç çalıştırma.
  • Motor arıza lambasının yanması.
  • Soğuk havalarda çekiş düşüklüğü.

Belirttiğimiz 3 semptom yaşanması durumunda kızdırma bujileri kontrol edilmelidir.

12 volt ve 24 volt şeklinde araçlarda kullanılır. Katalog değerlerine göre 5 ile 10 amperlik bir akımla çalışırlar. Bu yüzden bujiye gelen kablonunda bu akımı taşıyacak şekilde kalın ve güçlü olmasına dikkat edilmelidir.

Kızdırma Bujisi Değişimi ve Fiyatı

Kızdırma bujisi değişim maliyeti ortalama 2022 kasım ayı için 400 TL civarındadır. Bütün dizel araçlarda değişimi gayet kolaydır. Değişim esnasında bujiyi çok sıkmamaya ve motorun hafif sıcak olduğu durumlarda işlem yapınız. Değişim sonrasında + kutup bağlantılarının şase ile temas etmemesine özen gösterin. Teması durumunda role bozulurak sigorta atar.

Kızdırma bujisi alırken özellikle aracınız için orjinal parça almaya özen gösterin.

Isıtma Bujisi Ne Zaman Değiştirilir?

Kızdırma bujilerini genel olarak kullanıcılar bozulunca değiştirmekte. Ancak önerilen katolog değerlerine bakacak olursak 30 bin km’de bir değişim gerekli. Benzinli motorlardaki bulunan ateşleme bujisi tam tersine daha hızlı bozulma eğiliminde iken dizel araçların bujileri daha sağlamdır.

Kaynamış Buji Nasıl Sökülür?

Bu işi genelde ustalar yapmayı pek tercih etmez. Kaynamış bujiyi sökerken silindir kapağı çatlama olasılığı mevcuttur. Bu yüzden tornacılar parçayı ısıtarak yavaş yavaş sökerler. Yani Bu yüzden bir torna ustasından destek almanız gerekir.

Kızdırma Bujisi Tamir Olur mu?

Kızdırma bujisi tamir olmaz. Çıkma parça kullanılmamalıdır. Genellikle yenisi alınıp değiştirilmelidir. Piyasaki araçların %80 i bujileri birbirine uymaktadır.

Kızdırma Bujisi ışığı kaç saniyede sönmelidir?

Havanın ısısına göre değişir. Yaz ayları ile kış aylarında değişir. Soğuk ne kadar fazla ise, kızdırma süresi uzar. Ayrıca belli bir derecesi var yanma odasının. O dereceye gelmesi gerekiyor.

Buji Markası İçin Motor Destek ne öneriyor?

Motor Destek ekibi buji markasında NGK ve BOSCH bujilerini öneriyor. Bu buji markaları her araca uygun buji üretmektedir. Dünya da bir çok araç üreticisi fabrikada montaj anında bu bujileri araçlara takmaktadır.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma