Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDizel MotorDizel Araba Neden Yüksek Sesle Çalışır?

Dizel Araba Neden Yüksek Sesle Çalışır?

Dizel Araba Neden Yüksek Sesle Çalışır? Motordaki bu gürültü nedendir? Dizel ve benzinli motorların çalışmalarındaki farklılığın genel sebeplerini inceleyelim.

Bir sabah uyandınız ve aracınıza marş yaptınız. Dizel bir aracınız var ise sesi ile komşuları bile uyandıracağınız bir motor sesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Biz bu makalede dizel arabanın neden yüksek sesle çalıştığını anlatacağız. Bazı durumlarda dizel motordaki problemler aracın daha yüksek sesle çalışmasına neden olur.

Örneğin: Enjektörler ve pompa üzerindeki avans müşürü. Bunlar farklı bir makalenin konusu biz gelin dizelin ve benzinli motorun nasıl çalıştığını anlayalım.

Benzinli Motorlar

Benzinli motorlar bir çok çeşite sahip olsa da günümüzde en yaygın olarak kullanılanı sıralı motorlardır. Bu motorları kendi içerisinde 2 gruba ayırmamız mantıklı olur.

  • Karbüratörlü Benzinli Motorlar
  • Enjeksiyonlu Benzinli Motorlar

İki motorda da ateşleme zamanları ve sıkıştırma zamanları aynıdır. Yani yakıtın gönderilme şekli farklıdır. Karbüratörlü motorda hava, motor tarafından vakum yapılırken karbüratör üzerine yakıt ekler. Enjeksiyonluda ise motor sadece havayı vakum yapar. Çekilen hava oksijen sensöründen gelen verilere göre ecu da hesaplanır. Aynı şekilde Ecu buna göre yakıtı direk silindir içerisinde püskürtür. Daha sonrasında Buji ateşleme yaparak patlama gerçekleşir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise ateşlemenin nerede olduğudur. Yani Buji kıvılcım yarattığında tam olarak bujinin ucunda hava ve yakıt karışımı patlar.

İşte burası en önemli nokta. Benzinli motorlarda patlama olur.

Dizel Motorlar

Dizel motorlarda çalışma şu şekilde ilerler. Aracın motoruna bir miktar hava çekilmeye başlar. Ardından bu havayı piston sıkıştırır. Bu sıkıştırma çok yüksek oranda gerçekleşir. Sıkışan hava ısıtma bujisi ile ısınmaya başlar. Burada ısınan havanın üzerine enjektörler tarafından yakıt püskürtülmeye başlanır. Yani yakıt sıcak hava ile birleştiği anda parlama dediğimiz olay gerçekleşir. Yani küçük küçük patlamalar gerçekleşir.

İlginizi çekebilir diye düşündük: Boxer Motor Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dizel Araba Neden Yüksek Sesle Çalışır?

Benzinli motorda patlama buji ucunda gerçekleşirken dizelde ise pistonun herhangi bir yerinde karışık olarak patlamalar olur. Yani Buda dizel motorun daha sesli çalışmasına sebep olur. Ayrıca dizel yakıtı benzine göre oktanı daha azdır. Bu yüzden yanma olayı biraz daha geç gerçekleşir. Aynı şekilde sıkıştırma oranlarıda yüksek olduğu için sesli çalışır.

Ayrıca Motor Destek olarak youtube üzerinde daha detaylı videolar çekmekteyiz. Bizi buradan takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma