Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHaberlerHidrojen ile ilk defa çalışacak otomobil

Hidrojen ile ilk defa çalışacak otomobil

Alman ortaklardan oluşan bir konsorsiyum, Hyraze League’i, sürdürülebilir kaynaklardan hidrojeni kullanan dünyanın ilk otomobil yarış serisi olarak ortaya çıkacak. Şimdi sunulan konsept, hem gerçek dünyada hem de çevrimiçi ortamda eko-teknoloji kullanarak rekabet eden 588 hidrojenle çalışan otomobilin öngörülüyor.

Hyraze League’in arkasında, ADAC, Dekra, DMSB, HWA, Schaeffler ve WESA adında motor sporları, teknoloji ve güvenlik alanlarında deneyimli ortaklar bulunmaktadır. “Çevresel olarak üretilen” hidrojenin her yarış arabasındaki iki yakıt hücresini doldurmasını istiyorlar. Bu hücreler, dört elektrik motoruna güç sağlamak için H2’yi elektriğe dönüştürecektir.

Lig henüz çalışan bir araç göstermemiş olsa da, ilk sezon ortaklardan gelen standart parçalara dayanacak. 1998 yılında AMG’nin motor sporları departmanından doğan ve Daimler AG için yarış alanında çalışan bir şirket olan HWA AG, genel konsept ve temel bileşenlerden sorumlu olacak. Otomotiv tedarikçisi Schaeffler, elektrikli motorlar ve direksiyon gibi parçalar için lider iş ortağıdır. Araçta Grup tarafından uygulanan yeni bir türden yönlendirme sistemi, örneğin, tamamen elektronik darbeler kullanarak direksiyon sistemini kontrol eder. Direksiyon kolonu üzerinden mekanik bağlantı böylece ortadan kaldırılabilir. Akıllı kontrol sistemleri, tork vektörleme gibi araç dinamiği işlevlerini etkinleştirir.

Aynı zamanda Hyraze League, kompozit yapıları doğal liflerden zorunlu kılmaksızın şasi tasarımını serbest bıraktığını iddia ediyor. Sadece güçlendirilmiş hidrojen tankları, yarış ortamları için tipik olan karbon fiberden yapılmaya devam edecek.

Serinin kesinlikle hıza dayalı yarışlardan farklı olduğu bir diğer gereksinim de aerodinamik gelişmelerdir. İletişimdeki Hyraze, rekabet maliyetlerini düşük tutmak için bastırma kuvveti üreten aerodinamik parçaları azaltmaya ve enerji geri kazanımını artırmak için fren mesafelerini uzatmaya karar verdi.

Ekolojik etkiyi daha da azaltmak için, söz konusu yeni fren sistemi, lastik aşınmasından kaynaklanan toz parçacıklarının ürettiği hava kirliliğini en aza indirmek için her türlü fren tozunu yakalayacak. Ayrıca, yenilenebilir hammaddelerden geliştirilen lastikler, lastik aşınmasını azaltmak içindir. Kesinlikle sınırlı sayıda lastikle birlikte bu, ince toz kirliliği miktarını önemli ölçüde azaltır.

Seri aynı zamanda sanal ve gerçek motor sporlarını birleştiriyor ve Esports’tan yarış sürücülerini ve sim yarışçılarını bir araya getiriyor. Takımların her araba için iki sürücüsü var – biri gerçek yarışlar için, diğeri Esports etkinliklerinde yer alıyor. Her iki yarışın sonuçları eşit ölçülerde şampiyonluk sıralamasına dahil edilir, böylece bir takım sonunda her iki disiplini de kazanır. Bir Hyraze ortağı olarak, Dünya eSpor Birliği (WESA) sanal bir elektronik oyun ortamında genel koşulların geliştirilmesinde yer almaktadır.

Gerçek dünyada, DMSB ve ADAC, en başından itibaren Hyraze League’in motor sporlarında dikkat çekmesini sağlamak istiyor. ADAC Sports Başkanı Hermann Tomczyk, hidrojen yarış serisini “motor sporları dünyasında gerçek bir öncü adım” olarak değerlendiriyor. Başkan, üye bir organizasyon ve motor sporları etkinliğinin emektarı olarak ADAC, “geniş bir hedef grubun büyüleyici, geleceğe yönelik teknolojiyi deneyimlemesine izin vermeyi” umduğunu da sözlerine ekledi.

Hyraze Ligi 2023’te başladığında yarışların nerede yapılacağı henüz görülmedi. Ortak bir basın açıklamasına göre ortaklar küreselleşmek istiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma