Cuma, Mayıs 17, 2024
Ana SayfaEnjeksiyonTogg’dan Yerli Otomobil Geliyor

Togg’dan Yerli Otomobil Geliyor

Togg’dan Yerli Otomobil Geliyor sonunda… Türkiye’nin yıllarca otomobil yapamamasını dert edip durduk. Şimdi o beklenen güzel haber TOGG (Türkiyenin Otomobil Girişim Grubu) tarafından verildi. Biz bu yazıyı yazdıktan tam 2 gün sonra otomobili tüm Türkiye konuşuyor olacak. Gelişmeleri bu makale altından sizlere tek tek sunuyor olacağız. Öncelikle böyle büyük bir haberi sizlerle paylaşmak için heyecanlanıyoruz.

Yerli Otomobilimiz Elektrikli Olacak

En çok merak edilen kısımda bu işte, elektrikli olacak bir motor. Zaten içten yanmalı bir motor olması bizi pekte ileride göstermeyecekti. Elektrikli bir motor dış ticaretimizi arttırarak bize dolar kazandırabilir. Ülkenin ekonomisini gerçek anlamda düzeltebilir. Tamda buna ihtiyacımız vardı sanki. Yalnız ekonomi gözünden değilde, birde halkın gözünden bakmak lazım.

Togg kaç kg?

Elektrikli motor kaç kg yük taşıyabilecek togg kaç kg, ne kadar menzile sahip olacak? bataryalar hemen şarj olacak mı? bunları gerçekten çok merak ediyoruz. Eğer bu yeterlilik konusunda gerçekten beklenenleri karşılarlarsa ve sokaklarda otomobilimiz gezmeye başlarsa bu dünyanın en güzel haberi olabilir. Keşke cuma günü hemen gelse de bizde kendimize gelsek. Cuma günü tanıtılmasında gerçekten hoşumuza gitmedi değil.

Togg'dan Yerli Otomobil Geliyor...
Yerli otomobil TOGG binası önünde görüntülendi!

Yerli Otomobil’de Sürekli İnternet Olacak

TOGG un kendi internet sayfasında paylaştığı bilgilere bakarsak adamlar, otomobil internetsiz olmaz demişler. Buda araçların çok akıllı olacağını göstermekte. Eğer sürekli internete bağlı bir araç olacak ise araç hakkındaki verileri sürekli fabrikaya göndererek fabrika aracı yakından takip edebilecek hatta mobil uygulaması yapılır ise mobil uygulamadan bizde aracı kontrol edebileceğiz anlamına gelmekte.

Araba internete bağlanırken sım kart mı kullanacak yoksa operatörler tarafından yeni paketler mi sunulacak biz bunları merak ederken en önemli sorulacak soru şu olmalı bu otomobil gelecek için yeterli mi ?

Sürüş Destek Yazılımları Olacak Yerli Otomobilde

Togg'dan Yerli Otomobil Geliyor...
Togg’dan Yerli Otomobil Geliyor…

Türkiye’deki yol şartlarını bilirsiniz. Otobanlar dışında düzgün yol bulmak zor. Bu yollara göre adapte edilecek bir araç mükemmel çalışır. Ancak bunu mühendisler gerçekten başarabildiler mi? Çünkü çok büyük firmalar bile akıllı bir araç geliştirirken zorlanıyorlar. Araç ilerlerken karşısına çıkacak binlerce olasılık var. Aracın yazılımında bu algoritmalar düzenli olarak işlenmiş mi test edilmiş mi? bunlar hep merak konusu biz bence mükemmeli aramak yerine bu bir başlangıç diyerek bakalım bu olaya çünkü bunu başarırsak devamı da gelecek.

Yerli Otomobilin Fiyatı, Togg’dan Yerli Otomobil Geliyor

Eğer araç gerçekten bir yerlere gelmek istiyor ise 60 ile 70 bin TL arasında bir fiyat etiketine sahip olmalı. Çünkü o fiyattan sonra gayet stabil ve uzun ömürlü bir sürü araç var insanlar için tasarım ve işlevselden çok fiyatında çok önemli olduğunu unutmamak gerek. Ama öyle bir ülke olduk ki araba ucuz olsa elektrik zamlanır, çaylar zamlanır..

Yerli Otomobil 3 Farklı Seçenekte Sunulacak

Bugün çok önemli bir kaynaktan, değerli bir bilgi aldık. Şöyle ki Cuma günü yani 27 Aralık’ta tanıtılacak olan, Türkiye’nin otomobili 3 farklı model olarak gelecek. Yani iki tanesi Suv ve bir tane de Sedan araç gelecek merak edilen şuydu 2 tane suv’un %100 elektrikli olacağı doğru ama acaba Sedan hibrit olacak mı? Yani hem yakıt hem de elektrikle mi çalışacak şeklinde bazı soru işaretleri vardı. Cevap verebiliriz ona da artık 3 araçta yani hem suv hem de Sedan araç %100 elektrikli olacak.

Bu arada sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar var yerli otomobilin tasarımı böyle olacak şeklinde. Bu konuda da net bilgiler verebilir mi? Şöyle ki yerli otomobilin tasarımı, evet bir uluslararası şirket tarafından yapılmakta ve bu şirketin yapmış olduğu bazı tasarımlar var sosyal medyada, YouTube’da dolaşan tasarımlar. Ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Türkiye’nin otomobili paylaşılan o sosyal medya görsellerinden farklı olacak tabii ki araçlar birbirine benzeyebilir. Ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim sosyal medya da görmüş olduğunuz, tasarımlardan farklı olacak ama benzer olacak mı evet benzer olacak birçok araç birbirine benziyor ama tasarımlar şaşırtacak bunu da sizlerle paylaşmış olayım.

Türkiye’nin Otomobilinin Fabrikası Nerede?

Türkiye’nin otomobili açıklanıyor, ama fabrikadan Neden kimse bahsetmiyor. Galiba fabrika yok şeklinde bazı soru işaretleri var, sosyal medyada paylaşılıyordu. Şimdi kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre, cuma günü sadece otomobilin prototipi değil aynı zamanda fabrikanın da nerede kurulacağı da belli olacak. Yani evet bir fabrika olacak zaten fabrika olmazsa olmaz ama cuma günü alacağımız haberlerde sadece yerli otomobilimizin tasarımı, özellikleri değil aynı zamanda fabrikanın da nerede kurulacağı net olarak belli olacak.

Umarım bu otomobillerde devrim arabaları gibi tarihe gömülmez..

Togg’dan Yerli Otomobillerini Açıkladı

Togg yerli otomobilimizin resmi
Togg yerli otomobilimizin resmi

Duygularımı nasıl anlatabilirim bilmiyorum araba güzel bir tanıtım ile yerin altından döne döne sahneye çıktı. Arabalar sahneye çıktığında resmen ağlıyacaktım Made İn Turkey yazması bile yetti aslında.

Arabanın sedan modelinde 21 inç lik jantlar var c sınıfında olan araçlara göre kocaman bir araç otomobilin tasarımı büyüleyici değil mi ?

Togg'dan Yerli Otomobillerini Açıkladı
Togg’dan Yerli Otomobillerini Açıkladı

İlk olarak suv modeli üretilecek daha sonrada sedan modeli, ama şu resimlere dakikalardır bakıyorum ve ilk bu görselleri sizinle paylaşmak istedim. Arabalar 4X4 veya 4X2 şekilde piyasaya çıkacakmış 200 beygirlik ve 400 beygirlik olarak. 400 beygir tam 400 beygir olmıyacak tabi 2 motorun birleştirilmesi neyse o diyebiliriz.

Togg’dan Yerli Otomobil Geliyor Hemde Bomba Gibi..

Arabalar hakkında akıllı olacakları özellikle altı çizilerek anlatıldı sunumda. Arabaların menzili hakkında verilen bilgilere göre 500 km ve 300 km olarak 2 farklı seçenekte gelecekmiş. Yani büyük batarya ve küçük batarya diye iki seçeneğimiz olacak aracı alırken. Ve 30 dakikada bataryası %80 doluluğa ulaşacakmış. Bu beni çok şaşırttı o kadar hızlı dolan bir batarya ne kadar süre yetecek?

Milli gururumuz, TOGG 15 sene içerisinde 5 farklı modeli daha tanıtacağını söyledi. Bursa gemlikte TOGG fabrikası kurulacak ve 2021 yılında seri üretime geçilecek 2022 yılında ise satışı başlayacak araçların.

Düşünsenize arabanız evinizde buzdolabınızın soğukluğunu bile gösterecek.

Togg'dan Yerli Otomobillerini Açıkladı
Togg’dan Yerli Otomobillerini Açıkladı

Suv modeli en geniş aks mesafesine sahip deniliyor. Yani araba normalden çok büyük, büyük aracı götürebilecek sağlam motor ve sağlam batarya gerekir. Batarya %100 yerli olacakmış gel de heyecanlanma şimdi..

Ben bunu beklemiyordum basit ve seri üretime giremeyecek bir araç hayal ediyordum. Bu araç resmen seri üretimden çıkmış ve karşımıza gelmiş. Şuan heyecandan arabayı sizlere övüyorum farkındayım ama bu bizim, bizim hava atalım biz yaptık. Tofaş gibi yaygın olması dileğiyle…

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma