Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaArızaMotor gücü neden düşer? Beygir Neden Zamanla Azalır

Motor gücü neden düşer? Beygir Neden Zamanla Azalır

Sizlerden en çok aldığımız sorulardan bir tanesi de, araba alacağım ekspertize götürdüm ve baktırdım motoru %80 çıktı %90 çıktı, beygiri neden az çıktı? Neden böyle oldu? gibi şeyler. Bu yazımızda Motor gücü neden düşer? Beygir Neden Zamanla Azalır bunlara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle böyle motor %90 çıktı işte %85 çıktı gibi tabirler, pek doğru değil. Bunlar aslında düzgün ölçümleri göstermiyor. Orada yapılan işlem arabayı dinamo-metreye çıkartıp motorun gücünü ölçmek atıyorum motor 100 beygirdir ama o an 90 beygir çıktı ise motor %90 gibi bir tabir kullanır. Pek bilimsel bir şey değil, çok güvenilir ve bir anlam ifade eden bir veri de değil açıkçası.

Çünkü bu tip yerlerde kullanılan dinamo-metreler, genellikle çok hassas ölçüm yapan cihazlar değil. Aşağı yukarı bir kaba tahmini yapmak için kullanılabilecek dinamo-metreler.. Hiç durdurmadan arka arkaya 3 test yapsanız, biri ötekinden 5 beygir az çıkar öteki ötekinden 10 beygir fazla çıkar gibi. Çok ortam koşullarına bağlı bir şey. Şimdi, önceliğimiz olan şimdi efsane kasa Corollalar, zamanla neden beygir kaybeder konusuna geri dönecek olursak.

Her şey gibi, motorlarında bir ömrü var. Zaman içinde bu motor ömrü azalacak. Bu gayet normal bir şey, bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi bakımsızlıktır. Corollanıza iyi bakım yapmadığınız zaman, yağını gereken zamanda değiştirmediğiniz de filtreleri gereken zamanlarda değiştirmediğiniz de bunlar zamanla çeşitli yerlerde sıkıntı yapacaktır.

Motor gücü neden düşer? Beygir Neden Zamanla Azalır
Motor gücü neden düşer || resim sahibi : Musa Kaygısız

Bakımda Öncelikle Nelere Dikkat Edilmelidir? || Motor gücü neden düşer

Motor yüzdesi nasıl yükseltilir diyenler oluyor. Aslında bakım yapmak kadar basit. Örneğin; çok uzun süre değiştirilmemiş yağ, artık kıvamını kaybedip daha katılaşıp belli yerleri yağlamıyacaktır ve bu parçalar arası sürtünmeye etki edecektir. Ya da yağ filtresi işte yakıt filtresi gibi şeyleri değiştirmediğiniz zaman, bunlar genellikle kağıttan imal ediliyor ve bu kağıtlar zaman içinde parçalanıp tıkaya biliyor. O yüzden zamanında değiştirmek önemli. Özellikle yakıt sisteminde oluşan bu tip filtreyi değiştirmediğiniz zaman, ya da yakıt pompası çok eskidiği zaman, gereken yakıtı gönderemedi zaman, motor olması gereken gücü üretemiyor. Doğal olarak bu da zaman içinde oluşan durumlardan bir tanesi.

Bunun haricinde, motor parçaları birbirine genellikle sürtünerek çalıştığı için özellikle segmanlar, piston duvarları üstünde çok yüksek bir baskı uygulayıp, burayı sürekli çizdiği için zaman içinde burada aşınmalar olacaktır. Gayet normaldir ve buradaki aşınmalar nedeniyle, istenen sıkıştırma elde edilemeyeceği için zamanla performans düşecektir. Bu dediğim olay genellikle daha yüksek kilometreli Corollalarda gerçekleşen bir hadise. Çok uzun süre kullanıldığı zaman, bu tip şeyler yaşanabiliyor.

Her şeyin tam yapıldığı bakımların düzgün yapıldığı bir Corollada ise 1. öncelik ve en büyük düşman aslında kurumdur. Kurum oluşumu motordaki çoğu şeyden feragat etmesine neden olur. Bu yüzden yakıt alırken, kaliteli yakıt alarak bunların önüne geçebiliriz. Ayrıca bu araca sahip kişilerin LPG hakkında şu yazıma bakmalarını önermekteyim.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma