Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelMotosikletlerde Disk mi Kampana mı?

Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?

Yeni teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte motosikletler daha güçlü ve daha hızlı hale geliyor. İnsanların A noktasından B noktasına gidip gelmek için bisiklet kullandıkları günler artık geride kaldı. Artık müşteriler bir motosiklet alırken performans arıyorlar. Güç ve hızdaki artışla birlikte, frenlerin de iyileştirilmesi gerekiyordu. Böylece disk frenler icat edildi. Bizde bu yazımızda Motosikletlerde Disk mi Kampana mı? bunu sizlere derledik.

Geçmişe bakıldığında, disk frenler ilk olarak 1950’lerin ortalarında yarış arabaları için geliştirildi. 1962’de daha sonra, iki tekerlekli üreticiler de disk frenleri sunmaya başladı. Lambretta TV175 Series 3 Scooter, şimdiye dek disk frenlerle donatılmış ilk iki tekerlekliydi. 1975 yılında Honda CB750, hem ön hem de arka tekerleklerde disk frenleri kullanan ilk üretim motosikleti oldu.

Lambretta TV175 Series 3
Lambretta TV175 Series 3

Türkiye gibi bir ülkede, motosiklet sürmek büyük bir zorluktur. Yolda her şey olabilir ve herhangi bir aksilikten kaçınmak güçlü bir durma gücüne ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, frenler herhangi bir aracın hayati bileşenidir ve özellikle motosikletlerde daha da önemlidir. Modern motosikletlerin gücündeki ve hızındaki artışla, yeni motosiklet alacaklar için, doğru fren setini seçmek arasında iki fren sistemi arasında kafa karışıklığına neden oluyor. Bu yüzden kampana mı yoksa disk fren mi daha iyi bunu merak ediyorlar. Disk frenlerin neden motosikletlerdeki kampanalı frenlerden daha iyi olduğunu açıklıyoruz.

Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?
Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?

Disk fren sistemi, tekerleğe takılmış bir rotor veya diskten ve her iki tarafta da pedleri olan keliperlerden oluşur. Sistem, yağ deposundan gelen akışkan hattı ile tamamlanır. Yağ haznesi, fren kolu olan bir pompaya bağlanır. Böylece, fren kolunu çektiğiniz zaman, yağ, keliperlere doğru basınçla itilir. Motosikleti yavaşlatmak veya durdurmak için diskle sürtünme yaratan pedlere baskı uygular. Pedlerdaki balatalar disklere sürtünür.

Disk freninin tutunmasını artırmak için daha büyük pedlere veya çift disklere ihtiyacımız var. İşte bu yüzden ön tekerlekte büyük diskleri ya da çift diskli spor yapan daha büyük diskleri olan motosikletler görüyoruz.

Disk freninin avantajları nelerdir?

  1. Durdurma Gücü: Disk freni, kampanalı frenle karşılaştırıldığında etkin bir durma gücü sunar. Ayrıca daha büyük pedler veya çoklu pedler ekleyerek frenlerin tutunmasını artırabiliriz. İkili diske sahip olmak, fren gücünü artırmak için bir seçenektir.
  2. Isı Dağılımı: Disk freni tekerlek dışında bulunduğundan, disk frenle karşılaştırıldığında kolayca soğur. Kampanalı fren tekerleğin içine yerleştirilmiştir, bu nedenle frenlerin ısınması ihtimali çok yüksektir.
  3. Tekerleklere Hasar Vermez: Kampanalı bir fren sisteminde balatalar, tekerlekle sürtünmeye neden olan bir yaya bağlanır. Bu nedenle, sürtünme tekerleğin içinde aşırı ısınmaya neden olabilir ve tekerleğe kademeli olarak zarar verebilir. Ancak disk frenlerinde böyle bir sorun yoktur.
  4. Bakım: Bir disk freninin bakımı sırasında, yalnızca diski ve pedleri zımpara kağıdı ile temizlemeniz gerekir. Ancak bir kampanalı frenin periyodik bakımı sırasında tüm tekerleği çıkarmanız gerekir.
  5. Uygun Fiyatlı Yedek Parçalar: Hem disk hem de fren balataları pahalı değil ve çok daha kolay değiştirilebiliyor. Ancak kampanalı frenlerde bir şeyler ters giderse, tekerleğin zarar görme olasılığı vardır. Yani hasarlı bir tekerlek pahalı bir ilişki olabilir.

Ancak disk frenler bile kendi dezavantajları ile birlikte gelir.

Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?
Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?

Dezavantajları Nelerdir? Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?

  1. Tekerlek kilidi: Disk frenleri, ABS olmadığında çok kolay kilitlenir. Panik fren durumunda, tekerleği kolayca kilitleyebileceği ve çarpma ile sonuçlanacağı için disk frenlerine çok dikkat etmelisiniz.
  2. Fiyat: Disk frenli motosikletler, kampanalı frenlere kıyasla pahalıdır.
  3. Fren arızası: Fren hidroliği borusu açıkken, boru hasar görürse, disk freni arızalanacaktır. Frenlerin yetersizliği son derece tehlikeli olabilir ve bir kazaya neden olabilir.
  4. Fren Hidroliği Bakımı: Motosiklet uzun süre kullanılmayacaksa, viskozitesini kaybetmesi ihtimaline karşı fren hidroliği azalma olasılığı vardır. Bu nedenle, fren hidroliği seviyesini korumanız ve her zaman viskozitesini kontrol etmeniz gerekir.

Motor Destek Olarak Yorumumuz, Motosikletlerde Disk mi Kampana mı?

Disk frenlerin dezavantajları önemsizdir. Disk frenler her zaman kampanalı frenlerden daha iyidir ve mükemmel fren performansı sağlayabilir. Disk frenler size birinci sınıf bir maliyete sahip olabilir, ancak elde ettiğiniz frenleme performansı paraya değer. Panik fren durumlarında sizi koruyacağından disk frenli ve ABS’li motosikletlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Disk frenler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma