Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaAküAraba kullanırken Akü Işığı Neden Yanar? 7 Sebebi

Araba kullanırken Akü Işığı Neden Yanar? 7 Sebebi

Araba kullanırken akü ışığı neden yanar? Ya da motor çalışırken akü ışığı neden yanar? soruları sürücülerin zaman zaman yanıtını aradığı sorulardandır. Araba kullanırken akü ışığının yanması, motor çalışırken akü ışığının yanması  olağan bir durum değildir.  Araba kullanırken akü ışığının yanması birkaç farklı sebebe bağlı olabilir. Motor çalışırken akü ışığının yanmasının başlıca sebepleri şunlardır.

1. Akünün Ömrü Bitmiş Olabilir:

Arabanızdaki akü, aracınızın elektrik sistemlerine güç sağlar. Aküdeki güç, aracın çalışması için gereklidir. Eğer akü ömrünü doldurmuşsa veya zayıflamışsa, araba kullanırken akü ışığı yanabilir. Akünün ölçümünü yaparak bu durumu tespit edebilirsiniz. Ömrü bitmiş bir akü, araba kullanılırken akü ışığının yanması sorununa sebebiyet verir.

2. Şarj Dinamosu Problemi:

Alternatör yani şarj dinamosu araçta kullanılan elektrik enerjisini aküde depolamak için kullanır. Eğer alternatör yani şarj dinamosu bozuk ise veya yeterince güç sağlayamıyorsa, akünün şarjı tükenir ve araba kullanılırken akü ışığı yanar.

3. Kablo Sorunu:

Arabanın aküsünü alternatöre yani şarj dinamosuna bağlayan kabloların gevşemesi veya kırılması da araba kullanılırken akü ışığının yanmasına sebep olabilir. Bu durumda, kabloları kontrol etmek gerekir.

4. Gerilim Regülatörü Sorunu:

Alternatörünüzün gerilim regülatörü, akünüzün şarjının doğru seviyede kalmasını sağlar. Eğer gerilim regülatörü bozuksa veya yanlış çalışıyorsa, motor çalışıyorken dahi akü ışığı yanabilir. Bu durumda, gerilim regülatörünü değiştirmeniz gerekebilir.

5. Korozyon/Paslanma ve Temassızlık:

Motor Çalışırken akü ışığı neden yanar
Akü uçlarının temizlenmesi

Akü kutup başlarındaki korozyon, aşınma veya paslanma, akü ile diğer elektrik cihazları arasındaki bağlantının zayıflamasına neden olabilir. Bu durumda, akü kutup başlarını temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekebilir. Sorun bundan kaynaklanıyorsa, akü kutup başları temizlendiğinde veya değiştirildiğinde akü ışığı yanma sorunu geçecektir.

6. Yüksek Sıcaklık:

Sıcak hava koşulları, özellikle uzun sürüşlerde, akünün aşırı ısınmasına neden olabilir. Akü aşırı ısınınca düzgün çalışamaz. Bu durumda, aracın motorunu bir süre durdurarak akünün soğumasını beklemek gerekir. Ayrıca, akünün aşırı ısınmasını önlemek için aracınızın kaputunu açarak hava sirkülasyonunu artırabilirsiniz.

7. Ekstra Elektrik Yükü:

Araçta kullanılan elektrikli aletlerin fazlalığı, özellikle de gece farları, klima, radyo, navigasyon cihazı, dur-kalk yapılması, aküye bağlı soğutucu, kompresör gibi yüksek enerji tüketen aletlerin aynı anda kullanımı, akünün yeterince şarj olmamasına neden olabilir. Bu durumda, araçta kullanılan elektrikli aletleri kapatmanız veya azaltmanız gerekebilir.

Bonus – Yanlış Akü Boyutu:

Yanlış boyutta veya kapasitede bir akü kullanmak, aracın elektrik sistemi için yeterli güç sağlamaz. Bu durumda, aracın kılavuzunu veya bir mekanik yardımıyla doğru akü boyutunu öğrenip, uygun boyutta bir akü satın almanız gerekebilir.

Yazdığım gibi motor çalışırken akü ışığının yanması aküyle ilgili bir şeylerin ters gittiğini ve akünün yeterli seviyede güç sağlamadığını gösterir. Bunun da başlıca ve en yaygın sebeplerini yazdım. Arabayı kontrol ederek bu sebeplerin varlığı halinde onarımı yaparak sorunu giderebilirsiniz. Ancak sorun bunlardan kaynaklanmıyorsa o zaman uzman bir oto elektrikçisine aracınızı gösterebilir, gerekirse akünün değişimini sağlayabilirsiniz.

“En İyi Araba Aküsü Markası Hangisi?” yazımız için tıklayın.

“Farlar Yanıyor Ama Marş Basmıyor” yazımız için tıklayın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma