Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaYağSıkışmış Yağ Filtresi Nasıl Çıkarılır (3 Kolay Yöntem)

Sıkışmış Yağ Filtresi Nasıl Çıkarılır (3 Kolay Yöntem)

Tipik olarak, bir yağ değişimi hızlı ve kolay bir işlemdir, ancak bu hızlı iş, yağ filtresini çıkaramadığınızda hızla bir projeye dönüşebilir. Ama ilk etapta yağ filtresinin sıkışmasına neden olan nedir? Ve daha da önemlisi, sıkıştığında onu nasıl çıkaracaksınız?

Filtrenizi kısa sürede çıkaracağınız kesin olan denenmiş ve gerçek üç yöntemi açıklayacağız – ve size yeni yağ filtrenizi takmanız için bazı önerilerde bulunacağız, böylece bir sonraki yağ değişiminde hemen burada olmazsınız!

Yağ Filtrem Neden Çıkmıyor?

Yağ filtresi

Yağ filtrenizin çıkmamasının iki ana nedeni vardır.

  • İlk olarak, filtrenin O-halkasının etrafına ince bir tabaka yeni yağ koymazsanız, çıkaracağınız zaman yapışabilir.
  • İkincisi, yağ filtresini başlangıçta çok sıkı takarsanız, motoru çalıştırdığınızda daha fazla emiş yapar ve çıkarılması son derece zor olur.

Yeni yağ filtresini takarken, yalnızca elle sıkılmalıdır, filtre anahtarı veya benzeri bir şey kullanmayın, aksi takdirde eski filtreyi çıkarmakta zorlanacaksınız.

Olduktan sonra bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da, eski filtreyi kaldırdığınızda, bunun tekrar olmasını önlemek için akılda tutulması gereken önemli şeylerdir!

Yağ Filtresi Hangi Yönde Sökülmelidir?

yağ filtresini gevşetme yönü

Bu filtre çıkarma yöntemlerine dalmadan önce, filtreyi yanlışlıkla sıkmadan, vidalarını açtığınızdan emin olmanız gerekir. Yağ filtresini çıkarmak için, filtreye bakarken saat yönünün tersine çevirmeniz gerekir.

“Sağ-sıkı, solak-gevşek” sözü, (burada olduğu gibi) sıkma veya gevşetme sağlayan hemen hemen her ürün için geçerlidir.

Yanlış yöne gittiğinize dair ilk ipucu, filtrenin hareket etmesi, ancak vidayı gevşetmesi kolaylaşmaması, bunun yerine daha da sıkılaşmasıdır. Ne yazık ki, filtreyi yanlış şekilde çevirdiyseniz, şimdi takılmış olabilir.

Kişisel olarak asla yanlış yöne çevirmeyeceğinizi düşünebilirsiniz, ancak ulaşılması zor bir filtreye ulaşmak için vücudunuzu bükmeniz gerektiğinde, filtreye doğrudan bakmak kadar kolay değildir.

Sıkışmış Yağ Filtresi Nasıl Çıkarılır

Yağ filtresinin elle çıkmayacağını anladığınızda, elinizdeki diğer seçeneklerden bazılarına geçmenin zamanı geldi. Aşağıda en iyi üç yöntemin altını çizdik – ve her birini ne zaman sıkışmış bir yağ filtresini çıkarmak için kullanmanız gerektiğini belirttik.

#1 – Yağ Filtresi Anahtarı Kullanın – (En İyi Yöntem)

Yağ Filtresi Anahtarı Kullanın

Yağ filtresi anahtarlarının bir nedeni vardır – eski yağ filtrelerini çıkarmada harika bir iş çıkarırlar. Bu aletler, yağ filtreniz ulaşılması zor bir yerdeyse veya biraz daha fazla güce ihtiyacınız varsa yardımcı olabilecek çeşitli boyutlarda gelir.

Lastik tutucu yağ filtresi anahtarınız varsa ve kaymaya devam ederse, biraz daha fazla kavrama elde etmek için her zaman filtre anahtarının iç kısmına bir halka zımpara kağıdı takabilirsiniz – bu da bizi doğrudan bir sonraki seçeneğimize götürür.

#2 – Zımpara ile Sökün – (Ucuz Yöntem)

Zımpara ile Sökün
Zımpara ile Sökün

Bir ton para harcamak istemiyorsanız, kitaptaki en eski numaralardan biri filtrenin etrafına zımpara kağıdı sarmaktır. Bu hile son derece kullanışlıdır çünkü filtre ulaşılması zor bir yerde olsa bile çalışır.

Sadece bu da değil, birçok insanın zaten ortalıkta zımpara kağıdı var ve eğer yoksa çok pahalı değil.

Zımpara kağıdındaki ekstra kum, filtreyi tutar ve bükülmesini kolaylaştırır. Daha da iyisi, bu numarayı elle yapabilir veya yine de bir filtre anahtarı kullanabilirsiniz – size her iki dünyanın da en iyisini sunar!

#3 – Tornavida ve Çekiç – (Son Çare)

Tornavida ve Çekiç

Bazen ne yaparsanız yapın filtre bükülmeden önce ezilmeye başlar. Bu olduğunda, filtrenizi çıkarmanın tek kesin yolu bir tornavida ve çekiç kullanmaktır.

Bu, yağ filtresinin konumuna bağlı olarak her zaman kolay değildir ve ortalığı karıştıracağını unutmayın, bu nedenle bir veya iki yağ karteri ve birkaç PIG matını el altında bulundurun. Uzun düz uçlu bir tornavidayı doğrudan eski yağ filtresinden geçirin.

Tamamen yağ filtresinden geçtikten sonra, sadece tornavidayı çevirin ve eski filtreyi çıkarmak için yeterli güç olmalıdır.

Eski filtrenin kopma riskini azaltacağından , tornavidayı eski filtre üzerinde mümkün olduğunca yükseğe sürün . Filtre yırtılmaya başlarsa, yaptığınız işi bırakın ve bir yağ filtresi anahtarı kullanmaya geri dönün ve bunu filtrenin etrafına mümkün olduğunca yükseğe sarın.

Hala çıkaramıyorsanız, filtrenin geri kalanını çıkarmak için mengene kulpları ve bir çekiç kullanmadan önce yağ filtresinin geri kalanını kesebilirsiniz. Ancak bunun da kolay olmayacağını unutmayın, bu nedenle yalnızca başka seçeneğiniz yoksa filtrenin altını kesin.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma