Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaArızaFiat Marea Kendi Kendine Gaz Verme Problemi

Fiat Marea Kendi Kendine Gaz Verme Problemi

Fiat Marea Kendi Kendine Gaz Verme Problemi yaşayan bir çok kullanıcı görmekteyiz. Facebook Marea grubunda 10 kişiden 4 ü bu sorunu yaşıyor. Araç kendi kendine gaz veriyor. Motor Destek ekibi olarak sorunu kesin çözüme kavuşturduk.

Fiat Marea Kendi Kendine Gaz Verme Problemi

Sorunu ele alıcak olursak, gaz kelebeği üzerinde rolanti motoru ve potansiyometre var. Rolanti motoru gaz kelebeğini açıp kapatıyor beyinden gelen bilgiye göre. Potansiyometre ise beyine gaz kelebeğinin konum bilgisini gönderiyor. Eğer bu 2 parçadan biri arıza yaparsa veya kablo soketlerinde problem olursa araç kendi kendine gaz veriyor.

Fiat Marea Gaz Verme Problemi Çözümü

Aracı arıza tespit cihazına bağlayıp sorunu direk görebilirsiniz. Ayrıca Eğer sorundan emin olmadan direk çözmek isterseniz. Öncelikle rolanti motorunun ve potansiyometre ye bağlı soketleri WD40 ile güzelce temizleyin. Kablolarda kopukluk olmamasına dikkat edin. Eğer sorun devam ederse.

Gaz kelebeğini araçtan sökmemiz gerekiyor öncelikle. Gaz kelebeğini söktükten sonra potansiyometre yi gaz kelebeği üzerinden sökmeniz lazım. Sökülmeyen bir parça gibi gözükür ama kesinikle sökülmekte. Bir kelepçe sıkarak çektirme yapabilirsiniz. Potansiyometre 2022 yılının eylül ayında ortalama 120 TL civarında.

Yeni aldığınız parçayı takarken contasını düzgün bir şekilde takabilir yada etrafında sıvı conta sürebilirsiniz. Potansiyometre değişiminden sonra araca adaptasyon yapınız. Bunun için akü kutup başını söküp kontağı aç kapat yapın 10 kere daha sonra aküyü takın. Bu işlem beyin verilerini sıfırlar. Daha sonrasında sorun düzelmez ise rolanti motorunu değiştirmelisiniz. Ayrıca rolanti motoru içeriden tornavida ile kastırarak da çıkmakta. Oda bu aylarda potansiyometre ile aynı fiyata satılıyor contası ile beraber. Bu parçayıda değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde adaptasyonu tamamlayın.

Aracınız artık eskisi gibi kendi kendine gaz vermeyecektir. Baz arkadaşlarımız komple gaz kelebeğini değişmekte. Ancak gaz kelebeğini komple değiştirmenize gerek yok. Ayrıca unutmayın ki bazı beyinsel problemlerde de araç kendi kendine gaz verebilir ama bu düşük olasılıktır.

İlginizi Çekebilir: Motor ısınınca rölanti dalgalanması neden olur?

Sorununuz %95 ihtimal ile çözülecektir. Bazı durumlarda çözülmediğini söyleyen kişiler soketleri değiştirerek sorunu çözdüğünü belirtmekte.

Bizi Youtube üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma