Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarFoxconn, MIH platformu için Nidec sürücülerini kullanacak

Foxconn, MIH platformu için Nidec sürücülerini kullanacak

Apple için çalıştığı bilinen Tayvanlı fason üretici Foxconn, otomotiv yan kuruluşu Foxconn aracılığıyla Japon elektrik motoru üreticisi Nidec ile güçlerini birleştirdi. İkili, Foxconn’uhaben sonbaharda tanıtılacak MIH elektrikli otomobil platformu için elektrikli sürücüler geliştirmeyi hedefliyor.

Foxconn’a göre, işbirliği bir mutabakat zaptı temelinde başlatılacak. Foxconn ve Nidec, bu yılın dördüncü çeyreği için işbirliğinin ilk sonuçlarını şimdiden açıkladı. MIH platformu temel alınarak inşa edilecek ilk elektrikli otomobillerin de yıl sonuna doğru isimlendirilmesi bekleniyor. Foxconn henüz işbirliğinin ayrıntılarını yayınlamıyor. Fason üreticiden yapılan açıklamada, ikilinin artık binek ve ticari araçları içeren bir plan üzerinde çalıştıkları belirtildi. Nidec, Geely ve GAC dahil olmak üzere birçok OEM için halihazırda bir tedarikçidir. Nidec ayrıca ikinci otomobil üreticisi ile elektrikli tahrikler alanında bir ortak girişime sahiptir .

Foxconn, MIH platformunu Ekim 2020’deki elektromobilite saldırısının temel taşı olarak ilan etti. Platform, tüm temel donanım ve yazılım bileşenlerini içerecek şekilde tasarlandı. Bunlar, üzerine çok çeşitli modeller inşa edilebilecek kadar modüler bir şekilde birleştirilebilir. Foxconn, örnek olarak elektrikli limuzinleri ve elektrikli SUV’leri gösteriyor. Tayvanlı şirket, platformu altı ay önce Taipei’deki “Teknoloji Günü” nde tanıttı. Etkinliğin fotoğrafları, o sırada düz bir kaykay mimarisini gösteriyordu.

Tayvanlılar, platform donanımıyla yeni bir çığır açmak istiyorlar: MIH, sunuma eşlik eden bir basın açıklamasına göre, özellikle dirençli ve aynı zamanda çok yumuşak olan “benzersiz bir döküm malzeme” kullanıyor. Donanımın lider şirketi, geçtiğimiz yıl Tayvanlı Yulon Group ve Foxconn arasında bir ortak girişim olarak kurulan yukarıda bahsedilen otomotiv yan kuruluşu Foxtron’dur.

Şirketin kendi beyanlarına göre, MIH platformu “çeşitli sektörlerdeki ortaklardan olumlu yanıtlar aldı.” Ve Nidec, gelecekte motor teknolojilerine ve kontrollere katkıda bulunmada ittifak içinde önemli bir rol oynayacak. Bu işbirliği, teşvik edici bir mücadeledir. Foxtron ile her gün yoğun bir şekilde tartışıyoruz. Nidec’den sorumlu yönetici Kazuya Hayefune, gelecekte Foxtron’a katkıda bulunacağımızı umuyoruz ”dedi.

Foxtron’un genel müdürü Andy Lee, “Nidec, gelecekteki elektrikli araç geliştirmelerinin anahtarı olan dünya lideri 3’ü 1 arada çekiş motoru sistemine sahip” dedi. Foxtron, geçen yılın dördüncü çeyreğinde elektrikli araç açık platform projesini açıklamasından çok önce, şirketin Nidec ile birlikte çalışma olasılığı hakkında konuştuğunu söyledi.

Bu arada Foxconn, Ekim ayında yaptığı açıklamayı, 2024 yılına kadar piyasada olacak bir katı hal bataryası geliştirmeyi planladığını yeniden doğruladı. Şirket CEO’su Liu Young-way, medya temsilcilerine, bunun için örnek bir katı hal hücresinin geliştirileceğini söyledi. yıl. Daha bu günlerde Foxconn’un Vietnamlı elektrikli otomobil şirketi VinFast ile elektrikli otomobiller için piller ve diğer bileşenleri geliştirmek için işbirliği yapmak üzere pazarlık yaptığı söylendi . VinFast’in katı hal pillerle de ilgilendiği bilinmektedir .

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma