Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelHibrit Otomobil Nedir? Hibrit Arabaların Çalışma Prensibi

Hibrit Otomobil Nedir? Hibrit Arabaların Çalışma Prensibi

İlk olarak Hibrit, kelime anlamı ile Melez demek. Yani bir araba da birden fazla güç kaynağı varsa. Bu araba bunu kullanıyor ise, Teorik olarak bu arabaya Hibrit araba diyebilirsiniz. Şimdi Hibrit Otomobil Nedir konusunu çok detaylı bir şekilde sizlere anlatmak istiyorum.

Fakat yazımız da değineceğimiz Hibrit otomobiller, günümüzde en çok kullanılan bütün markaların tercih ettiği, elektrik motoru ile içten yanmalı motoru birleştiren hibrit arabalar. Böyle düşünüldüğü zaman, Toyota Priustan dan tutunda BMW‘nin 7 serisinin kullandığı hibritlere kadar. Hatta Hiper araba olarak geçen, La FerrariMclaren P1Porsche 918 gibi, hibrit olan arabalarda da elektrik motoru bulunuyor. Ya da, Honda‘nın yeni NSX modeli BMW‘nin geleceğe üyelik olan aracı İ8 gibi olan arabalar hibrit sınıfına giriyor. Aslında hepsi, bir şekilde aynı prensiplerde çalışıyor. Sadece malzemelerin kalitesi, gücü ve bu tür malzemeler değişiyor sistemlerde.

Hibrit arabalar hakkında detaylı bilgiler.
Hibrit arabalar hakkında detaylı bilgiler.|| Hibrit Otomobil Nedir

2 tane ana hibrit sistemi var;

  • Standart Sistem.,
  • Bölünmüş Aks Sistemi ,

olarak geçiyor.

Standart Sistem

Standart sistem de, elektrik motoru doğrudan tekerleklere bağlı değil. Şanzımana, yada Orta Şafta bağlı olarak çalışıyor. Amacı ise, içten yanmalı motoru desteklemek. Toyotanın, Hondanın çoğu arabası, BMW nin aktif hibrit sistemi hatta La Ferrari gibi araçlarda, bu standart sistem ile çalışıyor. Bu sistemde, gücü genelde çok yüksek olmayan, 15 ila 30 beygir arasına elektrik motorları kullanılıyor. Bu elektrik motoru gerektiğinde arabaya ekstra güç vermek, gerektiğinde elektriğe çevirmek için kullanılıyor. Elektriğe çevirmek için, pil ile elektrik motoru arasında, İnverter adı verilen bir parça bulunur. Bu parça, alternatif akımı doğru akıma çeviriyor. Çünkü; pilin elektrik girişi doğru akım iken, motorun elektrik girişi ve çıkışı alternatif akım oluyor. Bu arada ki çevirmeyi dönüşümü sağlıyor. Pil ile elektrik motoru arasına ki, bağlantıyı kuruyor.

Standart sistem hibrit arabalar
Standart sistem hibrit arabalar || Hibrit Otomobil Nedir

Bu araçlarda, aynı zaman da kocaman bir pil bulunuyor. Tabi motorun gücüne göre değişen, boyutu da oluyor. Bu pili de, arabanın altına koyarak bütün firmalar arabanın ağırlık merkezini, olabildiğince aşağıya yaklaştırmaya çalışıyor. Aracınız giderken, güce ihtiyacı olduğu zaman bu elektrik motoru güç üretip içten yanmalı motora destek verirken. Dururken, enerjiyi frenlerden dışarıya atmak yerine, jeneratör şeklinde kullanıp elektriğe çevirip pili geri dolduruyor.

Hibrit araba çalışma prensibi şehir içinde

Örnek olarak değinmek gerekirse; İlerlediğiniz vakit kırmızı ışık yandı, durdunuz. Aracınız start-stop teknolojisi ile, motoru durduracaktır. Bu aşamadan sonra, Motor tekrar çalıştırılması ve aracın ilerlemesi bölümünde, emisyonlar ve yakıt tüketimi çok yüksek olduğu için aracın içinde ki 15 ila 30 beygir gücünde ki, elektrik motoru araca kalkışta gereken Tork’u verecektir. Araba hareket etmeye başladıktan sonra, içten yanmalı motor devreye girerek, hızlandıkça içten yanmalı motor tamamen, elektrik motorunun yerini alacak. Bu şekilde, arası doldurularak yakıt tüketiminiz oldukça düşürülecektir. Aynı şey, vites geçişlerinde de geçerli. Arabanız vites değiştirirken, güç kaybeder ve bu güç kaybını hissetmemeniz için, o sırada elektrik motoru kendisi güç vererek vites geçişini olabildiğince yumuşatır. Sizde bu sayede hissetmezsiniz.

Yakıt Tüketimine Etkisi

standart sistem hibrit arabaların şaftı
standart sistem hibrit arabaların şaftı || Hibrit Otomobil Nedir

Bu şekilde, araçların yakıt tüketimi ciddi anlamda düşürülebilir. Esas yakıt tüketimi ve emisyonlar, aracın dur kalk yaptığı sırada şehir içinde olur. Elektrikli motoru şehir içinde, tork bandının eksikliğini kapatması ile oldukça işinize yarar.

Bu sisteme örnek olarak BMW nin aktif hibrit sistemini değinebiliriz. Bu sistemlerde 20 beygirlik elektrik motoru kullanılıyor. İhtiyaç duyulduğunda ise, elektrik motoru içten yanmalı motora destek vererek aracın sürüş konforunu, kalitesini arttırıp yakıt tüketimini azaltıyor.

İş Hiper arabalara gelindiği zaman, La Ferrari de biraz işin rengi değişiyor. La Ferrari yine, şanzımana bağlı bir elektrik motoru kullanıyor. Bütün bu arabalarda olduğu gibi, standart sistem olarak düşünüldüğü gibi. Fakat, bu elektrik motorunun gücü 361 Beygir. Pil olarak da, bu araçta çok daha büyük bir pil kullanılıyor. Ferrari bunu tasarlar iken, içten yanmalı motoru Tork değerine, elektrikli motoru Tork değerine ekleyerek, tork bandını olabildiğince düz ve istenen şekilde ayarlamaya çalışıyor. Sonuçta bu aracın amacı, yakıt tüketimini çok azaltmaktan ziyade sürüş kalitesini arttırmak, araca güç katmak. Bu da 161 beygirlik elektrik motoru ile karşılıyor.

La Ferrari hibrit arabası
La Ferrari hibrit arabası || Hibrit Otomobil Nedir

İçten yanmalı motor ile, siz gaza bastığınız zaman her zaman bir gecikme olacaktır. Bütün sistemlerin eksiksiz dönüp işlevini yerine getirmesi. İçten yanmalı motorda patlamanın olması, 4 zamanlı oluşması ve bu gibi durumlar neticesinde, zaman alıyor. Elektrikli araçları kullandığınız zaman, ani tepkiler fark ediyorsunuz. Nasıl bir oyuncak araba da, ileriye bastığınız anda hemen ileri gitmeye başlar, bu da aynı şekli öne sürüyor. Gaza bastığınız anda elektrik motoru, bütün gücünü şanzımana doğru verebiliyor. Bu da kalkışlarda çok farklı bir his yaratıyor.

Bütün hibrit sistemler için, bir isim var; Plugin yada Plugin olmayan arabalar var. Pluginler, bildiğiniz fişe takıp şarj edebildiğiniz arabalar. Plugin olmayanlar ise, direkt içten yanmalı motorun gücü ile, yada arabanın kendi enerjisi ile pili geri dolduruyorlar. Pluginleri eve gittiğiniz de fişe takıp, elektrikle dolum yapabiliyorsunuz.

Bölünmüş Aks Sistemi || Hibrit Otomobil Nedir

2. tip hibrit arabalara değinecek olursak; Honda NSX yada BMW İ8‘in kullandığı sistemdir. Burada, elektrik motoru ön aks’ı kontrol ederken. İçten yanmalı motor arka aks’ı kontrol ediyor. Bu da, önden çekişli elektrik motoru sağlarken, arkadan çekişi içten yanmalı motoru sağlıyor. Bu opsiyonlar arasında, istediğiniz gibi geçiş yapabiliyorsunuz. İsterseniz araba önden çekiş, isterseniz arkadan itiş isterseniz de 4 çeker oluyor.

Honda NSX hibrit arabası
Honda NSX hibrit arabası || Hibrit Otomobil Nedir

Bu arabalarda kalkışlarda, yine elektrik motoru istediğiniz desteği veriyor. Yüksek hızlara geldiğiniz zaman ise, elektrik motoru artık gereken gücü karşılayamadığında, içten yanmalı motorun etkisini hissediyorsunuz. İstediğinizde 4 çeker olarak kullanarak. İstediğinizde sadece arka itişi kullanarak, araç size göre uyum sağlıyor. Yine yakıt tüketimini inanılmaz şekilde düşürüyor. Genelde bu ayrı aks arabalarının, daha büyük piller kullanılıyor. Çünkü; sadece elektrikli olarak şehir içinde kullanmak isteyen, kullanıcıları da memnun etmek istiyor firmalar bu şekilde.

BMW İ8 hibrit araba
BMW İ8 hibrit araba || Hibrit Otomobil Nedir

BMW İ8 ile standart yolda gidiyorsunuz. İçten yanmalı motor çalışıyor şu an da, arkadan itişli bir arabanız var demek oluyor. Bu şekilde giderken, aynı zamanda aracın pili de doluyor. Çünkü; önden güç kullanmıyorsunuz. Ama, performans moduna aldınız bütün tekerlere güç gidiyor. Araba artık 4 çeker. Gaza dibine kadar basıyorsunuz, hızlı kullandınız. Bu durumda, pilde ki enerjiyi kullanıp, önde ki tekerlere elektrik motorundan güç, hem arkada ki tekerlere içten yanmalı motordan güç giderek, pilin enerjisini kullanıyorsunuz. Eve gittiniz pil bitti, fişe takıp BMW İ8’i şarj edebiliyorsunuz. Ertesi gün çıkıp aracınızla işlerinizi halletmek veya gezmek maksadıyla devam edebiliyorsunuz.

İsterseniz şehir içinde, çok sıkışık bir trafik olduğunu düşünürseniz. Sadece elektrik moduna geçip, içten yanmalı motoru tamamen kapatarak elektrik motoru ile ilerleyip, emisyonu sıfıra indirebiliyorsunuz. Honda NSX için hem bu sistem geçerliyken. Aynı zamanda, aracın motorunun üzerine La Ferrari de olduğu gibi, şanzımana destek veren bir elektrik motoru daha var. Yani bu, 1. standart sistem ve 2. bölünmüş aks sistemini birleştirmişler ve büyük firmalar bu sistemleri daha birçok arabasında kullanacaklar gibi görülüyor. Çünkü; düşen emisyonlar, düşük yakıt tüketimi, artan performanslar hem kullanıcıyı hem üreticileri memnun etmeye devam ediyor.

Bu yazımızda Hibrit Otomobil Nedir bunu açıklarken çok mutlu olduk peki sizin düşünceleriniz nedir yorumlarda belirtmek ister misiniz?

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma