Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaArızaMarş Otomatiği Arıza Belirtileri

Marş Otomatiği Arıza Belirtileri


Çalışmayan araba kadar üzücü bir durum pek yoktur belki de araba severler için. Hepimiz bir gün bunu mutlaka yaşamışızdır. İşe giderken, okula giderken tam araba lazım iken hele. Aracınızı çalıştırmaya gidiyorsunuz ama hiçbir şey olmuyor. Motor marş yapmıyor veya çalışmıyor – ve işe gitmek için otobüs veya dolmuş peşine düşüyorsunuz.

Sorun, kötü bir marş otomatiği olabilir mi? Hangi semptomlara dikkat edilmesi gerektiğini, hangi sorunların kötü bir marş otomatiği taklit edebileceğini ve marş otomatiğinin gerçekten bozuk olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Marş otomatiği, marş motorunu çalıştıran elektromekanik bir cihazdır.
Marş otomatiği, marş motorunu çalıştıran elektromekanik bir cihazdır.

Bozuk Olan Marş Otomatiğinin 4 Belirtisi

Tipik bir marş motoru devresi
Tipik bir marş motoru devresi

Öncelikle marş otomatiğinin bir selenoid olduğunu bilmeliyiz.

Kötü bir marş solenoidinin semptomlarına girmeden önce, bu kısmın ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını tartışalım.

Bir marş solenoidi duymuş olsanız da, parçanın gerçekte ne yaptığını bilmiyor olabilirsiniz. Temel olarak, marş solenoidi, marş motorunu çalıştıran elektromekanik bir cihazdır. Çoğu marş solenoidi doğrudan marş motoru üstüne monte edilir.

Arabanızı çalıştırdığınızda, aküden gelen elektrik akımı marş devresinden (röle vb.) Marş solenoidine geçer. Enerji verildiğinde, solenoidin içindeki bir dizi sargı, marş motorunun tahrik grubunu devreye sokmak için bir piston ve vites çatalını zorlar.

Aynı zamanda, piston, bir diski bir dizi kontağa doğru iter ve akımın solenoidden marş motoruna akmasına izin verir. Sonuç olarak, marş motoru grubu motoru çalıştırmak için krank yapar.

Yukarıdaki açıklamayı okuduktan sonra, muhtemelen hatalı bir marş solenoidinin marş motorunun çalışmasını engelleyebileceğini tahmin edebilirsiniz. Ve bu, arabanızın motorunun çalışmasını engelleyebilir.

Sonuç olarak, kötü bir marş solenoidinin ortak işaretleri şunları içerir:

Motor Krank Yapmıyor veya Çalışmıyor

Marş solenoidi bırakmaya karar verdiğinde, marş motoru da çalışmayacaktır. Ve bu, kontak anahtarını çevirdiğinizde motorun krank yapmayacağı veya çalışmayacağı anlamına gelir.

Motoru Başlatmaya Çalışırken Tıklama Gürültüsü Yok

Arabanızı çalıştırmaya gittiğinizde duyduğunuz tıklama sesi (ancak hiçbir şey olmuyor) ya marş solenoidi ya da marş rölesidir. Dolayısıyla, arabanızı çalıştırmaya çalışırken bir tıklama bile duymazsanız, kötü bir marş solenoidi ile uğraşıyor olabilirsiniz.

Arabanızı çalıştırmaya çalışırken herhangi bir tıklama sesi duymuyorsanız, kötü bir marş solenoidi ile uğraşıyor olabilirsiniz.
Arabanızı çalıştırmaya çalışırken herhangi bir tıklama sesi duymuyorsanız, kötü bir marş solenoidi ile uğraşıyor olabilirsiniz.

Volana Tam Olarak Girmeden Marş Motoru Dönüyor (Ender Arıza)

Nadiren de olsa, zayıf bir solenoid, marş motorunun volanına veya esnek plakasına takılmadan dönmesine izin verebilir. Böyle bir senaryoda, marş motorunun döndüğünü duyarsınız, ancak motor çalışmaya başlamaz.

Motor Yavaş Dönüyor (Nadir)

Marş solenoidindeki yüksek direncin kontakların yanmasına neden olması mümkündür. Sonuç olarak, marş motorunda aşırı direnç oluşacak ve bu da potansiyel olarak yavaş çalışan bir motorla sonuçlanacaktır. Bir kez daha, bu senaryo oldukça nadirdir.

Kötü Bir Marş Solenoidini Taklit Eden Yaygın Sorunlar

Birkaç sorun, bozuk bir marş solenoidini veya marş motorunu taklit edebilir. En yaygın olanları şunlardır:

 • Bitmiş Akü
 • Gevşek veya paslanmış akü terminalleri / kabloları
 • Başlangıç ​​devresiyle ilgili sorunlar
 • Motor marş almıyor

Bu makaleyi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Lpg li aracım sabahları çalışmıyor ve bazende geç çalışıyor

Marş Solenoidinin Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir marş solenoidini test etmek genellikle oldukça basittir. Teşhis prosedürü çoğunlukla bir eleme sürecidir.

Not: Aşağıdakiler yalnızca eğitim ve eğlence amaçlı genel yönergelerdir. Özel onarım talimatları ve önerilen güvenlik prosedürleri için aracınızın fabrika bilgilerine başvurun.

Pilin iyi durumda olduğunu öğrendikten sonra, marş solenoidine gücün gelip gelmediğini kontrol edin.
Pilin iyi durumda olduğunu öğrendikten sonra, marş solenoidine gücün gelip gelmediğini kontrol edin.

1. Aküyü test edin

Bir motor çalışmadığında (veya yavaşça dönmeye çalıştığında), sorun giderme işleminize aküden başlamak istersiniz. Bu makaleyi okuyarak bir akünün nasıl test edileceğini öğrenebilirsiniz: Şarj Sisteminin Arızalı Olduğunu Gösteren 6 İşaret

2. Gücün Marş Motoru Solenoidine Gittiğini Kontrol Edin

Akünün iyi olduğunu öğrendikten sonra, gücün marş solenoidine gelip gelmediğini kontrol etmek isteyeceksiniz. Başlangıç ​​devresinde bir yerde bir sorun varsa, güç solenoide ulaşmaz ve bu da marş yapmayan veya çalışmayan bir araçla sonuçlanır.

3. Marş Motoru Solenoidinin Kendini Test Edin

Gücün gerçekten marş solenoidine gittiğini fark ederseniz, bir sonraki adım solenoidin kendisini test etmektir.

Çoğu onarım kılavuzu, araç marş almazsa, marş solenoidini iç süreklilik açısından kontrol etmenizi önerir. Bu testi gerçekleştirmek için bir dijital multimetreye (DMM) ihtiyacınız olacak. İşte böyle yapılır:

Solenoidin dahili içeri çekme sargısının süreklilik için test edilmesi.
Solenoidin dahili içeri çekme sargısının süreklilik için test edilmesi.
 • Koruyucu gözlüklerinizi takın.
 • Aracın kontak anahtarının KAPALI konuma getirildiğinden emin olun.
 • Dijital multimetrenizi (DMM) ohm ayarına ayarlayın.
 • Marş kablosunu solenoidin ‘M’ terminalinden (marş motoruna giden kabloya bağlanan terminal) ayırın.
 • Solenoidin ‘S’ terminaline (kontak anahtarından güç alan terminal) bir metre ucu bağlayın.
 • Diğer sayaç kablosunu solenoidin ‘M’ terminaline bağlayın.
 • Ölçüm cihazınız limitlerin dışında (OL) okursa, solenoid arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.
Solenoidin dahili tutma sargısının süreklilik için test edilmesi.
Solenoidin dahili tutma sargısının süreklilik için test edilmesi.
 • Sonra, solenoidin ‘S’ terminaline bir metrelik ucu bağlayın.
 • Diğer sayaç kablosunu marş motoru kasasındaki toprağa bağlayın.
 • Ölçüm cihazınız limitlerin dışında (OL) okursa, solenoid arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca hem marş solenoidini hem de marş motorunu test edebilirsiniz. Unutmayın: Bu günlerde marş solenoidi ve marş motoru genellikle tek bir grup halinde bir araya gelmektedir. Bu, solenoidi kötü bulursanız ikisini de değiştirmeniz gerekebileceği anlamına gelebilir.

Aşağıdaki video, marş motoru ve marş solenoidini tezgah testini göstermektedir:

Test sırasında hem marş motorunun hem de solenoidin iyi olduğunu belirlerseniz, motorun tutukluk yapıp yapmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Bunu, krank mili kasnak cıvatasına bir kesici çubuk takıp ardından motoru elle çevirmeye çalışarak yapabilirsiniz. 

Kötü Bir Marş Solenoidini Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadar?

Marş motoru ve marş solenoidi genellikle tek bir grup olarak birlikte servis edilir. Ortalama olarak, aracınızdaki marş motorunu bir profesyonelin değiştirmesi için 400 ila 600 TL arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma