Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHaberlerGreat Wall Motor hidrojenli SUV ve kamyonu piyasaya sürecek

Great Wall Motor hidrojenli SUV ve kamyonu piyasaya sürecek

Great Wall Motor, ilk hidrojenle çalışan SUV modelini ve 100 FC ağır hizmet kamyonunu 2021’de piyasaya süreceğini duyurdu. GWM ayrıca Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’na hidrojenle çalışan bir binek araç filosuna katkıda bulunmayı planlıyor.

Çinli üretici, şu ana kadar hidrojen araştırma ve geliştirmesine yaklaşık 2 milyar yuan (257 milyon euro) yatırım yaptığını ve önümüzdeki üç yıl içinde bu alana 3 milyar yuan (386 milyon euro) daha pompalamayı planladığını açıkladı. Amaç, üretimden depolamaya ve nakliyeden yakıt ikmali ve uygulamalara kadar uluslararası H2 tedarik zincirleri oluşturmaktır. GWM, 2025 yılına kadar bu alanda “dünyanın ilk 3’ü arasında” olma niyetini açıkladı.

Üretici ayrıca, araçlarda planlanan hidrojenin kullanımına ilişkin somut ayrıntılar da verdi. Sistem, hidrojenle üretilen elektrik, yığınlar ve hidrojen tankları (HE, HS ve HP platformları) için üç teknoloji platformuna dayanacak. HS platformuyla Great Wall, gelecekte nominal gücü 150 kW, tepe gücü 160 kW ve güç yoğunluğu 4,2 kW / L olan yığınlar inşa etmeyi planlıyor. Üreticiye göre, HP platformu 70 MPa ile Tip IV hidrojen tanklarını etkinleştiriyor.

“Önümüzdeki beş yıl içinde GWM, yüksek güç (> 200 kW), yüksek verimlilik (>% 60), yüksek sıcaklık (> 100 ° C), yüksek dayanıklılık (> 20.000 saat) için çabalamak için yakıt hücresi sistemine odaklanacak, ve yüksek ara bağlantı (yeni enerji + akıllı ağ), ”diyor GWM FTXT başkanı Chen Xuesong, sürümde. Tarif edilen teknoloji ile, hidrojen yakıt ikmali üç dakika içinde tamamlanmalı ve 900 kilometrenin üzerinde bir sürüş mesafesi mümkün olmalıdır.

Çin Seddi, bahsedilen araç modelleri hakkında yalnızca birkaç ayrıntı verdi. Planlanan 100 FC kamyonu 49 tonluk kamyon olacak. Bu yıl için açıklanan FC tahrikli SUV modeli ve Olympia için planlanan binek araç filosu hakkında daha fazla ayrıntı yok.

Bu arada, GWM ayrıca Kanada, Japonya, Almanya ve Çin’in Şangay ve Baoding şehirlerinde hidrojen sektöründe araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyor. Çinli şirket, diğerleri arasında Air Liquide, Linde, WL Gore & Associates, Bosch, Tsinghua Üniversitesi ve Tongji Üniversitesi ile işbirliği yapmaktadır.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma