Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaArızaRulman Arızası Bozuk Teker Bilyası Nasıl Anlaşılır?

Rulman Arızası Bozuk Teker Bilyası Nasıl Anlaşılır?

Rulman Arızası belirtileri nedir ve değişimi hakkında, aklınıza takılan her soruyu burada yanıtlayacağız. Halk dilinde bilya olarak geçse de asıl gerçek adı rulmandır. Rulman Arızası durumunda belirtilerini inceleyelim.

Günümüzde dairesel olarak dönen parçaların, aşıntısını azaltmak adına rulmanlar kullanılıyor. Rulmanlar ise bir kaç bilyadan oluşuyorlar. Aşıntı ve stres direk bu bilyalarda birikiyor ve dönmekte olan parça zarar görmüyor. Zaman geçtikte yorgunluk nedeniyle bu bilyalar yuvasından çıkabiliyor ve kırılıyor. İşte sizin 4 tekerinizde de bu rulmanlardan var. Rulmanlar arıza yaptıklarında, teker kitlemek ve sesli belirtilerle bize bozulduğunu haber veriyor.

Okumanızı Önerdiğimiz Makale: Porya Nedir? Porya Bilyası Nedir?

Ben size bu makalede %95 olarak bilya yani rulman arızası var mı yokmu bulmanız için yöntem söyleceğim merak etmeyin.

Araçlarımızda bulunan tekerlerin dönmesi için gerekli olan rulman buna benzer.
Araçlarımızda bulunan tekerlerin dönmesi için gerekli olan rulman buna benzer.

Teker Rulman Arızası

Öncelikle aracınızdan ses geliyorsa(Uğultu) veya aracınızda çekmeler var ise rulman arızasından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Peki rulman bilya arızası olduğuna bir tamirciye gitmeden nasıl emin olacağız?

Motordestek.com Öneriyor

  • Aracı düz bir zemine park edin.
  • El frenini çekin.
  • Vites’i N konumuna boş a almanız gerekmektedir.
  • Kriko ile aracın altından 1 tekeri havaya kaldırın.
  • Daha sonra eliniz ile tekeri çevirin.
  • Anormal sesler veya bir zorlanma varmı kontrol edin.
  • Daha sonra aynı aşamaları diğer tekerlerinize de uygulayın.

Eğer ki ses 1 tekerde farklı 3 ünde normal ise rulman arızası vardır. Bu en uygun şekilde arızayı bulmanıza olanak taşır.

Rulman Değişiminin Ortalama Maliyeti Nedir?

Rulman değişimi araçtan araca farklı fiyatlar çıkarıyor. Aracınızı tamire bıraktığınızda işçilik için 150 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekir. İşçilik dışında ise, orjinal bi rulman alırsanız. Parçacıya 60 TL ile 300 TL arasında bir rakam ödemeniz gerekir. Daha sonra bu rulmanı aracınızda porya ya veya bağlantı kısmına taktırmak için ise tornacıya 80-100 TL arasında ücret ödemeniz gerekecektir.

Teker rulmanları çok uzun süre bozulmazlar. Eğer sık sık arıza yaşarsanız mutlaka aracınızın rulmanı bozacak başka bir sorunu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca ön tekerde yapacağınız her rulman değişikliğinden sonra Rot ayarı yaptırmanız gerekmekte.

Ayrıca youtube üzerinden bizi takip etmek için buraya tıklayın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma