Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarSeat, yılda 500.000 elektrikli otomobil hedefliyor

Seat, yılda 500.000 elektrikli otomobil hedefliyor

Seat, 2025’ten itibaren İspanya’da kendi markası ve diğer Volkswagen Grubu markaları için yılda 500.000 elektrikli otomobil üretmek istiyor. Seat, şirketin yıllık basın toplantısında hedefini kendi yeni ‘şehir içi elektrikli aracı’ ile birlikte duyurdu.

Seat’ın yeni şehir aracı, küçük bir elektrikli otomobil, şu anda yalnızca bir konsept taslağı olarak var. Yandan bakıldığında, hala isimsiz olan model, Grubun küçük otomobil üçlüsü VW e-Up, Skoda Citigo-e iV ve Seat Mii electric’den daha çok bir Honda e’yi anımsatıyor. 20.000 ila 25.000 Euro’luk fiyat aralığı ve 2025’te planlanan prömiyer dışında, araçla ilgili hiçbir ayrıntı onaylanmadı.

Seat patronu Wayne Griffiths’in yıllık basın toplantısında duyurduğu gibi, VW yan kuruluşu 2025’te Barselona yakınlarındaki ana fabrikasında yarım milyon elektrikli otomobil inşa etmeyi planlıyor. “Kesin hacim, başlangıç ​​aşamasında kaç markanın giriş seviyesi araç piyasaya sürdüğüne bağlı olacak. Volkswagen, Skoda ve muhtemelen gelecekte Audi projeye dahil olacak ve bundan sonra 2030’a doğru giden ikinci bir aşama olacak ”dedi.

“Şehir içi elektrikli araçlar” oldukça geniş bir tanım olduğundan, Seat’de tam olarak hangi modellerin üretileceği görülecek. Bu, mevcut söylentilere göre Çin’de Volkswagen Anhui tarafından geliştirilmekte olan elektrikli küçük otomobil anlamına gelebilir . Çin’de VW ID.2 ve Seat / Cupra üretimine başlandıktan sonra, her iki model de 2025’ten itibaren Martorell’de üretilebilir.

Seat, önümüzdeki aylarda aracı üretmek için İspanyol üretim tesisini belirleyeceklerini söylüyor. Ayrıca Seat sadece elektrikli araçlar üretmek değil, “Volkswagen Grubu için tüm projenin geliştirilmesine de liderlik etmek” istiyor. Bu yine ID.2’ye aykırıdır – çünkü Seat, çok sayıda gecikme nedeniyle MEB platformunun boyutunun altındaki küçük elektrikli arabanın geliştirilmesinden mahrum kaldı ve ardından küçük araba projesi VW’nin kendisine taşındı ve daha sonra JAC ortak girişimi Volkswagen Anhui.

Seat, küçük elektrikli otomobil fabrikasını resmen onayladığında – markanın şu anda İspanya’da başka araç fabrikası yok – şirket görünüşe göre Brüksel’den bir finansman taahhüdü istiyor. Burada Barselona bölgesindeki pil fabrikası da önemli bir rol oynuyor. “Planı hazırladık, doğru ortaklarımız var ve genellikle yatırım yapmaya hazırız. Bu projenin, İspanyol otomotiv endüstrisinin dönüşümünün itici gücü olması amaçlanıyor ”dedi. Griffiths, “Bu sektörler arası ve ülke çapındaki bu plan için İspanyol Hükümeti ve AB Komisyonu’nun desteğine ihtiyaç var, Volkswagen Grubu’nun icra edilmesine ilişkin nihai kararı verebilmesi gerekiyor,” diye bitiriyor.

Cupra alt markasının ilk elektrikli arabası olan Born, 2021 sonunda piyasaya sürülecek. Bu, VW’nin muadili olacak. ID.3 Pro S, Born, Zwickau’da ID.3 ile birlikte inşa edilecek. Ayrıca Griffiths , Cupra Tavascan’ın 2024’ten itibaren seri olarak üretileceğini doğruladı . Model, VW ID.5’in bağımsız olarak tasarlanmış bir dalı . MEB SUV coupé “Avrupa’da ve yurtdışında” piyasaya sürülecek. Griffiths bunun hangi bitkiden geleceğini belirtmedi.

“Denizaşırı” burada gerçekten dünyanın diğer tarafındaki satış ülkelerini içerebilir: Cupra, hazırlıkların halihazırda sürmekte olduğu 2022’den itibaren Avustralya’da piyasaya sürülecek. “Avustralya genç bir pazar ve Cupra genç bir marka. Müşteriler yeni markalar arıyor, yüksek bir orta sınıf geliri var ve ilerici bir toplum. Cupra’nın bu ülkede başarılı olabileceğinden eminiz ”diyor Griffiths.

Seat için 2020, İngiliz CEO’nun Corona krizi nedeniyle büyüme planlarında bir engel oldu. İspanyol markası, 2020 yılı için eksi 418 milyon euro (2019: 352 milyon euro) faaliyet karı olarak bildirdi. Vergilerden sonra kayıp -194 milyon euro oldu (2019: 346 milyon euro).

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma